Aktualności

Czy dłużnik może odwlekać płatność z powodu pandemii?

W obliczu koronawirusa i problemów finansowych wiele firm zamroziło swoje płatności, nie regulując ich z kontrahentami w terminie. Powoływanie się na trudną sytuację z powodu pandemii jest od paru miesięcy bardzo często wykorzystywane przy negocjacjach w sprawie zaległych płatności. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na to co można zrobić czekając na swoją zaległą płatność i słysząc taki argument.

Czy dane dłużnika mogą być upublicznione?

Twój kontrahent zwleka z płatnością dla Ciebie i zastanawiasz się nad upublicznieniem jego danych? Dziś w naszym artykule poruszamy temat upubliczniania danych – czy i jak można to zrobić, aby nie naruszyć przepisów prawa. W Polsce istnieje zarówno kilka BIGów, jak i kilka giełd długów. Ważne jednak, aby do upublicznienia danych naszego dłużnika wybrać miejsce rzetelne i cieszące się wieloletnim zaufaniem przedsiębiorców. O tym, na czym polega wystawienie na giełdzie długu na sprzedaż, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Dlaczego skuteczność windykacji spada wraz z upływem czasu?

Gdy kontrahent zwleka z płatnością dla Twojej firmy, bierność jest w takiej sytuacji najgorszą z możliwych opcji. Niestety – często praktykowaną. Brak działań z Twojej strony jest nie tylko cichym przyzwoleniem na przekraczanie ustalonych terminów; może doprowadzić nawet do przedawnienia należnego Ci zobowiązania (a w tym momencie całkowicie je stracisz). (,,,) Dlaczego czas ma kluczową rolę w przypadku odzyskiwania należności?

Jak przebiega proces windykacji sądowej?

Windykacja sądowa ma miejsce, kiedy sposoby na odzyskanie należności w sposób polubowny nie przynoszą skutku. Niestety, czasem mimo największej staranności, dłużnicy nie są w stanie spłacić swoich długów, zdarza się również, że takich płatności unikają. Przychodzi wówczas moment na podjęcie bardziej radykalnych metod i skierowanie takiej sprawy na drogę postępowania sądowego.

Na czym polega sprzedaż długu? Kiedy warto sprzedać dług?

Problemy finansowe w firmie to powszechny temat, który wraca w naszych artykułach regularnie. Piszemy o tym często, ponieważ nieodpowiednie zarządzanie finansami może doprowadzić nawet do upadku firmy. W sytuacji braku płatności ze strony kontrahenta możemy skierować sprawę do windykacji lub sprzedać dług. Na czym dokładnie to polega?

Świętujemy 10-te urodziny Stowarzyszenia Ekostraż!

Dziś trochę mniej branżowo, a bardziej prywatnie i od serca. Z wielką radością wspominamy niedawno świętowane 10-te urodziny Stowarzyszenia EKOSTRAŻ, które od wielu lat stale wspieramy. Dziękujemy za słowa uznania. Oprócz dbania o sprawy naszych Klientów, staramy się wspierać bardziej bezbronne istoty.

Jak rozpoznać nieuczciwego kontrahenta?

Prowadzisz firmę lub zajmujesz w pracy ważne stanowisko i notorycznie trafiasz na kontrahentów, którzy nie płacą Ci w terminie? Przykra prawa jest taka, że w Polsce opłacanie faktur w terminie nie uchodzi za standard, a problemy z terminowymi płatnościami ma zdecydowana większość przedsiębiorców.

Najczęściej używane pojęcia w windykacji

Z roku na rok windykacja w Polsce jest coraz bardziej powszechnym sektorem. Mimo tego, dla wielu osób pojęcia i zwroty stosowane w windykacji nie zawsze są w pełni zrozumiałe. W związku z tym postanowiliśmy wybrać najpopularniejsze z nich i opisać ich znaczenie.

Co zrobić gdy otrzymasz przedsądowe wezwanie do zapłaty?

W dzisiejszym poście chcielibyśmy omówić jedno z najpopularniejszych pism, wysyłanych w przypadku zadłużenia – mowa o przedsądowym wezwaniu do zapłaty. Jest ono tak naprawdę ostatnią próbą odzyskania od dłużnika zaległej płatności przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Jak należy postępować, kiedy otrzymasz takie wezwanie?

Praca w windykacji - fakty i mity

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o mitach dotyczących windykacji. Dziś chcielibyśmy poruszyć ten sam temat, jednak od wewnątrz, tj. jak wygląda praca w windykacji, a jak zdecydowanie NIE wygląda. Z jakimi mitami dotyczącymi pracy w windykacji możemy spotkać się najczęściej?

02072020

Unikanie płatności – jakie wymówki słyszymy najczęściej?

Przykry fakt jest taki, że naprawdę wielu przedsiębiorców, o ile nie boryka się z takim problemem na co dzień, przynajmniej raz na jakiś czas miewa trudności z odzyskaniem należności od swojego kontrahenta. Aby uniknąć spłaty, dłużnicy, którzy notorycznie spóźniają się z płatnościami, stosują szereg wymówek i argumentów na swoje usprawiedliwienie. Jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy wymówki, które sami najczęściej słyszymy od dłużników.

PracaKomornika

Na czym polega praca komornika?

Pojęcie komornika pojawia się bardzo często w branży windykacyjnej. Postanowiliśmy więc poświęcić uwagę temu stanowisku, aby dokładnie opisać zakres praw i obowiązków komornika. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, działającym na terenie określonego sądu rejonowego, przy którym jest powołany.

WindykacjaMity

Windykacja – najczęściej spotykane mity

Windykacja w Polsce jest obarczona negatywnym wizerunkiem i wieloma przekonaniami, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Na hasło „windykator” niejedna osoba reaguje nerwowo. Takie postrzeganie tego zawodu wynika często z niewiedzy. Windykator reprezentuje przecież podmiot, który próbuje w uczciwy sposób odzyskać należne mu pieniądze. Dodatkowo – może pomóc wyjść z długów komuś, kto przez złe decyzje i brak dbałości o płynność finansową wpadł w tarapaty i tych zobowiązań nie jest w stanie spłacić.

wpis8

Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej?

Brak płynności finansowej może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet do bankructwa. Częstą przyczyną zaburzenia płynności finansowej jest nieterminowa spłata należności lub jej częściowy brak ze strony kontrahentów. Rozwiązaniem takich problemów może być nawiązanie stałej współpracy z firmą windykacyjną, która będzie stale monitorować płatności w firmie, a w przypadku opóźnień zajmie się windykacją kontrahenta w sposób legalny i profesjonalny. Na co warto zwrócić uwagę, poszukując firmy windykacyjnej do stałej współpracy?

wpis7

Co zrobić, gdy w firmie brakuje pieniędzy?

10, 15, 20, 25… Prowadzisz firmę i na samą myśl o tych konkretnych dniach miesiąca jesteś zestresowany, bo wiesz, że kolejny raz nie opłacisz podatków i ZUS-u na czas? Pracujesz po kilkanaście godzin dziennie, a środków na koncie wciąż nie wystarcza na pokrycie bieżących płatności? Gdzie zatem są pieniądze, które teoretycznie powinny być dostępne, a nieustannie ich brakuje?

wpis6

Jak koronawirus wpłynął na rynek windykacji?

Koronawirus dotyka obecnie praktycznie cały świat. W szczególności odciska swoje piętno na świecie biznesu. Wiele firm jest obecnie w głębokim kryzysie przez zaburzenia płynności finansowej, spowodowane przestojem w obrotach. Taka sytuacja w znaczący sposób wpływa na rynek windykacji, ponieważ coraz więcej firm zaczyna dbać o terminowe płatności od swoich kontrahentów już zawczasu, aby samemu nie popaść w spiralę długów.

wpis5

Co zrobić, kiedy Twój kontrahent nie płaci?

Kolejna faktura nieopłacona w terminie… Brzmi znajomo? Niestety problem z terminową płatnością ze strony kontrahentów spotyka wielu przedsiębiorców. Co najgorsze, tego typu problem może spowodować zaburzenie płynności finansowej, jeżeli przedsiębiorca nie zareaguje na czas. Co robić w przypadku takiej sytuacji?

Wpis4

System EC Easy Collect WIND w zarządzaniu należnościami

W naszych postach bardzo często przewija się temat zarządzania należnościami. Jest to naszym zdaniem jeden z ważniejszych aspektów zarządzania finansami przedsiębiorstw. Zarządzanie należnościami to nic innego jak sprawowanie kontroli nad płatnościami od naszych kontrahentów. Co istotne – terminowymi płatnościami. W Ewrze oferujemy naszym Klientom możliwość korzystania z Systemu EC Easy Collect WIND w tym aspekcie.

Ekostraż foto

Czy wiesz, że EWRA to nie tylko windykacja?

Oprócz codziennych obowiązków związanych z obsługą naszych Klientów w zakresie windykacji, staramy się również wykraczać poza biznesową codzienność, robiąc coś dobrego dla innych. Już od kilku lat regularnie wspieramy stowarzyszenie Ekostraż, poprzez zbiórki środków na karmę dla zwierząt, a nawet udało nam się zbudować na Walentynki drogę dojazdową do siedziby fundacji.

Wpis3

Czym jest płynność finansowa firmy?

W naszych artykułach bardzo często pojawia się pojęcie płynności finansowej. Płynność finansowa firmy to nic innego, jak jej wypłacalność, czyli zdolność do zakupu towarów i usług potrzebnych do codziennego funkcjonowania, jak również do spłacania bieżących zobowiązań.

Wpis2

Jakie prawa przysługują windykatorowi?

Niedawno pisaliśmy o obowiązkach windykatora. Dziś chcielibyśmy zwrócić uwagę na jego prawa. Windykator, wykonując zawodowe obowiązki, musi przestrzegać przysługujących mu praw i kategorycznie nie może wychodzić poza obszar swoich kompetencji. Należy bowiem zawsze pamiętać, że windykator nie jest funkcjonariuszem państwowym, a co za tym idzie – nie przysługują mu uprawnienia komornika, policjantów czy też przedstawicieli prokuratury i sądu.

Wpis1

Windykacja w czasie epidemii

Dziś kilka słów na temat tego, co dzieje się obecnie na rynku windykacyjnym. Epidemia spowodowana koronawirusem ma wpływ nie tylko na kwestie zdrowotne obywateli. Wielu przedsiębiorców, którzy bardzo często są osobami odpowiedzialnymi za tworzenie miejsc pracy, wchodzi właśnie w coraz głębszy kryzys, związany z ograniczeniami narzuconymi przez rząd. W tym czasie dla przedsiębiorców szczególne znaczenie ma proces odzyskiwania swoich należności od kontrahentów.

Wpis

Jakie obowiązki ma windykator?

Podstawowym obowiązkiem windykatora, jak sama nazwa wskazuje, jest windykacja. Polega ona przede wszystkim na udzielaniu pomocy w odzyskiwaniu długów i należności od dłużników. Ze względu na zakres pracy wiele osób myli osoby zajmujące się windykacją z komornikami. Jednak w przeciwieństwie do tej grupy zawodowej windykator nie ma zamiaru zająć majątku dłużnika.

Wpis-01042020

Jak wygląda przebieg procesu windykacyjnego?

Proces windykacyjny zasadniczo przebiega w trzech etapach. Sprawdź jak wygląda każdy z nich, czytając załączony wpis.

Wsparcie

Program wsparcia przedsiębiorców

Firma EWRA we współpracy z Polskim Związkiem Zarządzania Wierzytelnościami udzieli wsparcia polskim przedsiębiorstwom w zakresie utrzymania płynności finansowej. Pomoc spółki EWRA polega na bezpłatnym udzielaniu porad w ramach infolinii oraz mailowo. Dowiedz się więcej, czytając wpis.

infografika

Informacja w związku z koronawirusem (COVID-19)

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w kraju, spółka EWRA w pełni respektuje zalecenia władz centralnych i począwszy od dnia 16.03 praca wszystkich pracowników odbywa się w trybie home-office. Oznacza to, iż nasze obowiązki, związane z dochodzeniem należności na Państwa rzecz, wykonujemy bez zmian, pozostając do Państwa dyspozycji.​

zjazd

EWRA w windykacji zagranicznej - stowarzyszenie E-Iure

Czy wiesz, że nasza spółka zajmuje się również windykacją zagraniczną? EWRA jest jedyną polską spółką posiadającą status członka w stowarzyszeniu E-iure, zrzeszającym renomowane firmy prawnicze na arenie międzynarodowej.

Happy young couple shaking hands for a financial agreement

Kim tak naprawdę jest windykator?

Praca windykatora nie kojarzy się pozytywnie. Pierwszymi skojarzeniami wielu osób, gdy usłyszą słowo „windykator”, są: komornik sądowy, zabranie ciężko zarobionego majątku czy też trafienie na listę Krajowego Rejestru Długów. Należy podkreślić, że tak nieprzychylna opinia o windykatorach mija się z prawdą.

art1

Zalety wdrożenia monitoringu należności

Czym jest monitoring należności i dlaczego warto wdrożyć go w Twojej firmie?

Monitoring należności to działania, które mają na celu niedopuszczenie do nieterminowych wpłat od naszych kontrahentów.