Co zrobić gdy otrzymasz przedsądowe wezwanie do zapłaty?

W dzisiejszym poście chcielibyśmy omówić jedno z najpopularniejszych pism, wysyłanych w przypadku zadłużenia – mowa o przedsądowym wezwaniu do zapłaty. Jest ono tak naprawdę ostatnią próbą odzyskania od dłużnika zaległej płatności przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Jak należy postępować, kiedy otrzymasz takie wezwanie?

Po pierwsze – nie panikuj. Jeżeli przedsądowe wezwanie do zapłaty zostało do Ciebie wysłane, masz jeszcze szansę rozwiązać problem bez udziału sądu.

Po drugie – dowiedz się czego dotyczy wezwanie i od kogo pochodzi. Przeczytaj dokładnie pismo, są tam zawarte wszystkie informacje. Sprawdź, czy do kwoty do spłaty zostały już naliczone dodatkowe odsetki i inne koszty związane z upomnieniem. Jeżeli coś nie jest dla Ciebie jasne, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za Twój dług i omów niejasności.

Po trzecie – jeżeli tylko masz środki pozwalające na uregulowanie długu, zrób to najszybciej, jak to możliwe. Dzięki temu nie zostaną Ci doliczone kolejne dodatkowe koszty i odsetki. Jeśli nie uregulujesz swojego długu, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, a wówczas poniesiesz kolejne koszty (sądowe i egzekucyjne). Jeżeli nie posiadasz wystarczającej ilości pieniędzy aby spłacić swój dług, koniecznie skontaktuj się z firmą lub osobą, która wysłała Ci wezwanie. Może uda Ci się wynegocjować raty i ustalić dokładne terminy płatności. Brak odzewu z Twojej strony to najgorsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Pamiętaj – jedynie terminowe płatności pozwolą Ci na uniknięcie takich sytuacji. Jednak nawet gdy zdarzy Ci się coś zaniedbać, unikanie kontaktu i płatności nie rozwiąże Twojego problemu.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu osobistego.

Zespół EWRA Sp. z o.o.