Czym jest płynność finansowa firmy i dlaczego jest tak ważna?

W naszych artykułach bardzo często pojawia się pojęcie płynności finansowej. Płynność finansowa firmy to nic innego, jak jej wypłacalność, czyli zdolność do zakupu towarów i usług potrzebnych do codziennego funkcjonowania, jak również do spłacania bieżących zobowiązań.

Dlaczego płynność finansowa jest tak istotna w firmach? Ponieważ to właśnie od niej zależy m.in. terminowe wypłacanie wynagrodzenia pracownikom i kontrahentom. Jeżeli przedsiębiorca tę płynność traci, ryzykuje utratą zaufanej i wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a nawet problemami prawnymi. Może utracić również cenne kontakty biznesowe i wartościowe relacje budowane latami.

W ekonomii uważa się, że płynność finansowa jest praktycznie tak samo istotna jak sam zysk przedsiębiorstwa. Dlaczego? Ponieważ wykazywanie zysku bez zdolności do spłaty bieżących zobowiązań może skutkować upadłością.

Historia zna wiele przypadków firm budowanych latami, znanych, podziwianych, a nawet opisywanych w cenionych czasopismach biznesowych (np. Forbes), które upadły przez brak dbałości o płynność finansową. Do utraty płynności przedsiębiorstwa przyczynić się może nieodpowiednie zarządzanie finansami, a także zaniedbanie kwestii terminowych płatności należności firmy (od klientów i kontrahentów).

Jako eksperci w branży windykacyjnej dbamy nie tylko o sam proces odzyskiwania należności, lecz także właśnie o kontrolowanie tych płatności przez monitorowanie płynności finansowej.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie kontroli płynności finansowej Twojej firmy, zapraszamy do kontaktu.

Zespół EWRA Sp. z o.o.