W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o mitach dotyczących windykacji. Dziś chcielibyśmy poruszyć ten sam temat, jednak od wewnątrz, tj. jak wygląda praca w windykacji, a jak zdecydowanie NIE wygląda. Z jakimi mitami dotyczącymi pracy w windykacji możemy spotkać się najczęściej?
Praca w windykacji jest niebezpieczna – MIT
Niebezpieczeństwo pracy windykatora kojarzy się zwykle z pracą w terenie. Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze praca w terenie to jedynie część całości obowiązków windykatora. Po drugie, windykator występuje w roli negocjatora. Jego zadaniem jest bezkonfliktowe prowadzenie rozmów z dłużnikiem. Do zadań windykatora nie należą żadne negatywne zachowania, takie jak sprzeczki z dłużnikiem czy odgrażanie się, a często taki właśnie obraz wyobrażamy sobie, myśląc o pracy w windykacji. Profesjonalny windykator robi co w jego mocy, aby w sposób legalny odzyskać długi w imieniu naszej firmy, nie niszcząc jednocześnie relacji z naszym kontrahentem.
Praca w windykacji nie jest dla kobiet – MIT
W pracy windykatora liczy się przede wszystkim profesjonalizm, cierpliwość, komunikatywność i wiedza. Kobiety często mają bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną, potrafią dobrze wczuć się w sytuację dłużnika, dzięki czemu są w stanie tak samo dobrze jak mężczyźni doprowadzić do odzyskania długów.
Praca w windykacji wymaga bycia bezwzględnym wobec ludzi – MIT
Jak już wspominaliśmy powyżej, jest zupełnie odwrotnie. To właśnie takie cechy jak inteligencja emocjonalna, empatia czy zdolność do negocjacji, umożliwiają windykatorowi rozwiązanie trudnych sytuacji i zwiększają szanse na odzyskanie długu.
Rozmowa z windykatorem nie może być przyjemna – MIT
Uprzejmość i szacunek wobec dłużnika to absolutna podstawa pracy windykatora. Agresywne podejście w stosunku do dłużnika, jakiekolwiek konflikty bądź sprzeczki nigdy nie doprowadzą do zamknięcia jakiejkolwiek sprawy z sukcesem. Pamiętajmy, że dłużnik znajduje się w nieciekawej sytuacji finansowej, skoro jego problemy wymagają ingerencji windykatora. Windykator występuje zatem w roli negocjatora, stara się pomóc nie tylko swojemu klientowi w odzyskaniu długów, lecz również dłużnikowi – w uporządkowaniu spraw finansowych i zaplanowaniu wyjścia ze spirali długów. Praca windykatora jest zatem obustronnie korzystna.
Pracownicy windykacji nie lubią swojej pracy – MIT
Specjaliści z zakresu windykacji cenią sobie dokładnie to, o czym wspomnieliśmy powyżej – możliwość udzielenia komuś pomocy w uporządkowaniu swoich problemów, a także odzyskanie należności dla klienta. To właśnie dobremu windykatorowi niejeden dłużnik zawdzięcza zmianę swojego życia na lepsze i spokojniejsze. Poczucie udzielenia realnej, uczciwej i legalnej pomocy osobie w potrzebie potrafi dać windykatorowi naprawdę ogromną satysfakcję.
Praca w windykacji nie jest rozwijająca – MIT
Praca w roli windykatora jest bardzo różnorodna. Każdy przypadek jest inny, wymaga zastosowania innych metod i umiejętności, aby móc rozwiązać problem. Rozwijając swoje skrzydła na stanowisku windykatora możliwe jest otrzymywanie coraz ambitniejszych i mniej standardowych spraw, co bardzo rozwija kompetencje windykatora. Windykator może rozwijać się nie tylko na polu zdolności komunikacyjnych oraz interpersonalnych, powinien również na bieżąco śledzić aktualne przepisy prawa i finansów.
Mamy nadzieję, że udało nam się obalić mity, z jakimi można się często spotkać w opinii publicznej. Praca na stanowisku windykatora nie jest na pewno najłatwiejszą pracą na świecie, jednak w dobrej firmie windykacyjnej taki zawód umożliwi rozwój zawodowy, pozwoli na coraz to lepsze zarobki i będzie przynosił ogrom satysfakcji.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu osobistego,
Zespół EWRA Sp. z o.o.