Jak koronawirus wpłynął na rynek windykacji?

Koronawirus dotyka obecnie praktycznie cały świat. W szczególności odciska swoje piętno na świecie biznesu. Wiele firm jest obecnie w głębokim kryzysie przez zaburzenia płynności finansowej, spowodowane przestojem w obrotach. Taka sytuacja w znaczący sposób wpływa na rynek windykacji, ponieważ coraz więcej firm zaczyna dbać o terminowe płatności od swoich kontrahentów już zawczasu, aby samemu nie popaść w spiralę długów.

Według analiz rynkowych sama liczba zapytań do firm windykacyjnych wzrosła prawie 8-krotnie, a do windykacji zgłaszane są sprawy ze znacznie mniejszym opóźnieniem w płatnościach niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dodatkowy niepokój jest wzmagany przez negatywne informacje dotyczące epidemii, podawane na co dzień w mediach. Z jednej strony ma to swoje wady, jednak z drugiej strony motywuje to wielu przedsiębiorców do przykładania większej wagi do stanu płatności w ich firmach, co dla nich samych może mieć pozytywny skutek w postaci ograniczenia opóźnień w płatnościach od kontrahentów. Przedsiębiorcy bowiem coraz częściej wolą podjąć działania prewencyjne, niż samemu paść ofiarą kryzysu. Takie podejście jest dobre zarówno w przypadku dużych, jak i bardzo małych firm.

Dlaczego nawet mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać na oddaniu swoich finansowych spraw w ręce profesjonalnej firmy windykacyjnej? Ponieważ bardzo często nie chcą samodzielnie upominać o terminowe płatności u swoich kontrahentów, bojąc się pogorszenia relacji i utraty szansy na odzyskanie należności. Dodatkowo, są specjalistami w swoich dziedzinach, ale nie w zakresie polubownych i profesjonalnych negocjacji.

Zanim windykacja stanie się w firmie potrzeba, ogromne znaczenie w każdym przedsiębiorstwie będzie miał stały monitoring płatności, prowadzony właśnie po to, aby nie doprowadzić do zaburzenia płynności finansowej firmy. Zatem niezależnie od tego, czy Twoja firma ma jakiekolwiek problemy z płynnością, czy tylko się ich obawiasz, w szczególności w czasie kryzysu spowodowanego epidemią nawiązanie stałej współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną może mieć ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie i rozwój Twojego biznesu.

Mamy nadzieję, że nasz wpis był dla Ciebie wartościowy. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu osobistego.

Zespół Ewra Sp. z o.o.