Co zrobić, gdy w firmie brakuje pieniędzy?

10, 15, 20, 25… Prowadzisz firmę i na samą myśl o tych konkretnych dniach miesiąca jesteś zestresowany, bo wiesz, że kolejny raz nie opłacisz podatków i ZUS-u na czas? Pracujesz po kilkanaście godzin dziennie, a środków na koncie wciąż nie wystarcza na pokrycie bieżących płatności? Gdzie zatem są pieniądze, które teoretycznie powinny być dostępne, a nieustannie ich brakuje?

Jeżeli sprzedaż w Twojej firmie jest znikoma, odpowiedzią na powyższe problemy będzie skupienie się na zwiększeniu sprzedaży. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to nie brak obrotów jest problemem, więc tym bardziej kwestia braku płynności finansowej powinna zaalarmować czujność osoby odpowiedzialnej za prowadzenie firmy.

Zasada 1: Przychód to nie zysk!

Dostajesz duży przelew od kontrahenta i wydajesz go w całości, choć dobrze wiesz, że nie jest to Twój czysty zysk? Takie postępowanie, powielane przy każdym większym przelewie, jaki wpływa na Twoje firmowe konto, może doprowadzić Cię do całkowitej utraty płynności finansowej, a w efekcie finalnym – do upadku firmy. Postaraj się oszacować jaką część Twoich przychodów stanowi prawdziwy zysk. Oblicz koszty poniesione w celu zarobienia tych pieniędzy, a na dodatkowe cele postaraj się wydawać jedynie odpowiedni ułamek swojego przychodu. Dbając o to regularnie, z czasem przestanie brakować Ci pieniędzy na opłacenie podatków czy faktur kosztowych.

Zasada 2: Przeanalizuj swoje koszty

Nie zapanujesz nad finansami swojego przedsiębiorstwa bez dokładnego przeanalizowania swoich kosztów. Podziel je na dwie grupy: koszty niezbędne i pozostałe. Do kosztów niezbędnych zaliczyć można na pewno m.in. koszty pracowników, koszty związane z miejscem prowadzenia działalności lub koszty transportu, jeżeli dojazdy do klienta lub zapewnienie transportu pracownikom jest nieodłączną częścią Twojego biznesu. Jednak czy aby na pewno jest Ci potrzebny piąty komputer za 15 tysięcy złotych, jeśli jedyne, co na nim robisz, to odpisywanie klientom na wiadomości? Czy koniecznie musisz mieć nowy telefon za 5 tysięcy złotych, jeśli Twój obecny telefon ma niecały rok, nie jest zniszczony i spełnia wszystkie swoje funkcje? Zastanów się, które z Twoich kosztów mogłyby zostać ograniczone w taki sposób, aby nie zagrażać realizacji celów Twojej firmy.

Zasada 3: Monitoruj swoje przychody

Czy jesteś pewien, że wszystkie Twoje należności od kontrahentów wpływają na Twoje konto na czas? Masz klientów, którzy notorycznie spóźniają się z płatnościami? A może niektórzy już teraz płacą Ci za Twoje produkty i usługi wybiórczo? Przestoje w płatnościach mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do upadku Twojej firmy tak samo, jak problemy opisane powyżej. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób komunikować się z klientem w sprawie zaległych płatności, lub jak nad tym wszystkim zapanować – nawiąż współpracę ze specjalistą. W oczach kontrahenta będziesz wyglądać jeszcze bardziej profesjonalnie, a firma specjalizująca się w windykacji i monitoringu płatności na pewno zajmie się Twoimi sprawami w sposób legalny i dyplomatyczny względem Twoich klientów.

Jako firma windykacyjna od wielu lat uczestniczymy w problemach, z jakimi borykają się nasi klienci, w zakresie zaniedbania bądź utraty płynności finansowej. Mamy nadzieję, że nasze porady są dla Ciebie użyteczne. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu masz pytania dotyczące poruszonego tematu, bądź czujesz, że potrzebujesz pomocy w aspekcie kontrolowania swojej płynności – zapraszamy serdecznie do kontaktu osobistego.

Zespół EWRA Sp. z o.o.