Co zrobić, kiedy Twój kontrahent nie płaci?

Kolejna faktura nieopłacona w terminie… Brzmi znajomo? Niestety problem z terminową płatnością ze strony kontrahentów spotyka wielu przedsiębiorców. Co najgorsze, tego typu problem może spowodować zaburzenie płynności finansowej, jeżeli przedsiębiorca nie zareaguje na czas. Co robić w przypadku takiej sytuacji?

Po pierwsze, każda firma powinna na bieżąco kontrolować stan płatności od kontrahentów. W teorii jest to oczywiste, jednak z doświadczenia wiemy, że wiele firm nie poświęca na to uwagi, a po przeterminowane płatności zgłasza się po bardzo długim okresie od początkowo ustalonego terminu płatności. Rozwiązaniem jest tu system do monitorowania płatności, który przypomni klientowi o fakturze do opłacenia a także zaalarmuje, gdy tej płatności nie otrzymasz.

Jeżeli mimo przypomnień płatność od kontrahenta nie wpływa na konto, należy mu o tym przypomnieć – oczywiście w sposób profesjonalny. Każdorazowo warto ponawiać wszelkie informacje niezbędne do wykonania przelewu. Nie wolno bać się tego kroku, ponaglenie kontrahenta nie musi być agresywne i niekulturalne, a bierna postawa jedynie zmniejszy szanse na odzyskanie pieniędzy.

Nieodzownym elementem dbania o terminowe płatności w przedsiębiorstwie jest nawiązanie stałej współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną. Specjaliści po pierwsze będą wiedzieli w jakiej formie mogą ubiegać się o należności, po drugie – będą na bieżąco monitorować płatności, aby do takich sytuacji nie doszło. Dzięki profesjonalnemu podejściu nie narażą na szwank Twoich relacji z kontrahentami, a Twoja firma w ich oczach będzie wyglądać jeszcze bardziej rzetelnie. Eksperci w zakresie windykacji będą też znacznie skuteczniejsi w procesie odzyskiwania zaległych należności od Twoich kontrahentów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny. W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy, serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego!

Zespół EWRA Sp. z o.o.