Zalety wdrożenia monitoringu należności

Czym jest monitoring należności i dlaczego warto wdrożyć go w Twojej firmie?

Monitoring należności to działania, które mają na celu niedopuszczenie do nieterminowych wpłat od naszych kontrahentów. W każdej firmie, niezależnie od wielkości i branży, opóźnienia w płatnościach mogą powodować bardzo negatywne konsekwencje. Z powodu braku opłaconych w terminie faktur, na skutek utraty płynności finansowej, upadło już wiele przedsiębiorstw. Opóźnienia w płatnościach mogą być spowodowane nie tylko problemami finansowymi. Bardzo często są one skutkiem ludzkiego błędu i przeoczenia terminu.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto zastanowić się nad wdrożeniem monitoringu należności. Jak wybrać dobry system, aby był dla nas biznesowym ułatwieniem, a nie udręką? Przede wszystkim warto pomyśleć o ograniczeniu udziału czynnika ludzkiego w procesie przypominania o zbliżających się terminach płatności. Oczywiście, telefon do kontrahenta z prośbą o terminową zapłatę nie jest niczym negatywnym, jednak najważniejsze, aby system pracował za nas i samodzielnie podejmował działania wobec odpowiednich kontrahentów z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Dobre narzędzie będzie przede wszystkim dopasowane do wewnętrznych procesów Twojej firmy. Dodatkowo, będzie ono zautomatyzowane, czyli połączone z Twoją bankowością elektroniczną i systemem księgowym. Narzędzie to musi być w stanie „samodzielnie” sprawdzić terminy płatności wystawionych przez Ciebie faktur, wysłać automatyczne powiadomienia przypominające o terminach lub wygenerować odpowiednie pismo w sytuacji przeterminowanych płatności.

Odpowiednio zaprojektowane narzędzie monitorowania płatności nie tylko pozwoli Ci zadbać o płynność finansową Twojej firmy. Pokaże ono również Twoim kontrahentom Twoje odpowiedzialne i profesjonalne podejście do prowadzenia biznesu, a nawet wyrobi wśród Twoich kontrahentów pozytywny nawyk dbania o terminowość.

Jeżeli zainteresował Cię temat monitoringu należności, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi ekspertami – doradzimy w kwestii zaprojektowania i wdrożenia takiego systemu w Twojej firmie.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Zespół Ewra Sp. z o.o.